Delta Holding – Projekat Naše selo

Nominovani za "Aurea" nagradu
Delta Holding - Projekat Naše selo

Kompanija Delta Holding pokrenula je u novembru 2018. godine projekat pod nazivom Naše selo. Osnovni cilj ovog projekta jeste revitalizacija devastiranih srpskih sela i razvoj poljoprivredne proizvodnje.

Posle obilaska velikog broja srpskih sela i razgovora sa predstavnicima mesnih zajednica, izbor je pao na sela Dubočane i Mala Jasikova iz okoline Zaječara, jer u njima još uvek živi veliki broj porodica čija je primarna delatnost poljoprivredna proizvodnja. Najveći broj gazdinstava u ovim selima bavi se mlečnim govedarstvom, ovčarstvom i voćarstvom.

Delta će pomagati meštanima dva odabrana sela da značajno unaprede nivo poljoprivredne proizvodnje, kao i društvenog i kulturnog života u svom mestu i dovedu ih na nivo kakav imaju sela u razvijenim delovima Evrope. Stručnjaci Delta Agrara savetovaće poljoprivrednike u zaštiti i gajenju voća, izboru sorti voća i rasa životinja i njihovom pravilnom uzgoju, kao i svim drugim poslovima od kojih zavisi uspeh poljoprivredne proizvodnje. Kako bi projekat učinila održivim, Delta će garantovati otkup proizvedene robe, jer je plasman do sada predstavljao jedan od najvećih problema za proizvođače u ovom kraju. Osim toga Delta nudi i pomoć u investiranju u saradnji sa Erste bankom kroz finansiranje kamatne stope kredita.

Kroz projekat Naše selo Delta Holding želi da prenese znanje o modernoj poljoprivrednoj proizvodnji individualnim proizvođačima. U okviru projekta zaposleni Delta Agrara jednom ili dva puta nedeljno održavaju stručna predavanja, radionice i praktične obuke iz oblasti voćarstva i stočarstva proizvođačima iz sela.

U skladu sa interesovanjem meštana sela Delta organizuje i predavanja eksternih stručnjaka, do sada su održana predavanja na temu zadrugrastva, IPARD fondova, predavanje o pravilniku o proizvodnji prerađevina životinjskog porekla i poljoprivrednim subvencijama na lokalnom i republičkom nivou.

Kompanija svim domaćinstvima koja su se prijavila za učešće u projektu nudi garantovan otkup svih poljoprivrednih proizvoda. Otkup nije obavezujući, ali ukoliko meštani nisu u mogućnosti da plasiraju svoje proizvode, Delta Holding će ih otkupiti po tržišnim cenama.

Ovo je prvi projekat ove vrste u Srbiji, regionu, ali i Evropi. Kompanija Delta Holding nema nameru da projekat zaštiti, naprotiv. Njihova želja je da ovaj projekat pokrene lančanu reakciju i da služi kao primer dobre prakse i ohrabrenje drugim preduzećima ili organizacijama da pokušaju nešto slično u drugim delovima države, kako bi razvoj bio još veći.

Projekat Naše selo radi se u partnerstvu sa ERSTE bankom i Privrednom komorom Srbije, kao i uz punu podršku grada Zaječara.

INOVATIVNOST

Naše selo je novi projekat Delta Holdinga kojim ova kompanija želi da pokrene razvoj poljoprivrede u nerazvijenim predelima i revitalizaciju sela u Srbiji. Osnovni cilj je poboljšanje kvaliteta života svih meštana i povratak porodica i mladih. Projekat je jedinstven ne samo u Srbiji već i u regionu.  Naime, ovo je prvi put da jedna privatna kompanija ulaže u zajednicu na ovaj način i potpuno angažuje svoje kapacitete za revitalizaciju ruralnih područja.

Inovativnost ovog projekta ogleda se i u nameri da se poboljša svaki aspekt života na selu – od uvođenja savremenih agrotehničkih mera u poljoprivrednoj proizvodnji koje će omogućiti poboljšanje ekonomskih uslova života, preko adaptacije ili izgradnje objekata od javnog značaja u selu i organizacije kulturnih događaja što će obezbediti bogatiji društveni život.

Projekat se zasniva na prenošenju znanja, koje je ključno za dalji napredak i održivost sela. Naime, Delta Holding smatra da je znanje najvažniji resurs za održivi razvoj kompanije, ali i društva. Stoga svojim zaposlenima omogućava edukacije u najrazvijenijim zemljama sveta. Želja kompanije je da ova znanja prenese seoskom stanovništvu kroz stručna predavanja i praktične obukei da im na taj način pomogne da postignu bolje rezultate. Ovo je prvi put da jedna kompanija želi da prenese svoje znanje o poljoprivredi stanovništvu kome su ona na drugi način nedostupna.

Meštani sela Dubočane i Mala Jasikova obišli su i Deltin voćnjak na imanju Podunavlje u Čelarevu gde su imali priliku da vide najsavremeniji i najveći jabučnjak u region, kao i ULO hladnjaču koja čuva voće i do 300 dana bez dodatnih aditiva. Osim voćnjaka, obišli su i farmu krava u Staroj Pazovi. To je bila prilika da steknu uvid u moderan način proizvodnje i da nauče šta je to što treba da poprave na svojim imanjima kako bi ostvarili najbolje rezultate. Osim edukacije stanovništva, projekat predviđa i pomoć u investiranju kroz finansiranje kamatne stope kredita, kao i garantovan otkup proizvedenih proizvoda.

Delta Fondacija će obnoviti osnovne škole u oba sela i u skladu sa željama i potrebama meštana izgradiće parkove, igralište za decu, prostorije za druženje i okupljanje meštana i druge objekte, kako bi se podstakao aktivniji društveni život. Planirana je i organizacija kulturnih događaja, kao što su predstave, izložbe, sportski događaji, itd.

DRUŠTVENA KORISNOST

Dugoročni cilj ovog projekta jeste da se spreči odliv ljudi, pogotovo mladih, iz ova dva odabrana sela, jer je možda i najveća pretnja njihovom opstanku to što mladi ljudi odlaze u veće gradove ili inostranstvo u potrazi za boljom budućnošću.

Prema podacima SANU, 1.200 sela u Srbiji je na ivici nestanka, što ukazuje na to da je situacija prilično alarmantna. Delta se nada da će poboljšanjem uslova života i osnaživanjem meštana kroz edukaciju i pomoć pri modernizaciji poljoprivrednih procesa dokazati da se u srpskom selu može živeti jednako dobro kao i u švajcarskom ili slovenačkom, te da više niko neće biti primoran da napusti svoje selo zbog teških uslova života, a da će se neki koji su otišli možda i vratiti.

Još jedan važan aspekt ovog projekta je i otvaranje novih radnih mesta i smanjenje broja nezaposlenih. Očekuje se da će sa povećanjem poljoprivredne proizvodnje biti neophodan i veći broj ljudi koji se time bave (angažovanje novih radnika, sezonaca i sl.).

Takođe, Delta Holding će nastojati da podstakne žensko preduzetništvo i da ohrabri žene iz oba sela da započnu svoj biznis u oblasti sekundarne poljoprivredne proizvodnje osnivanjem udruženja ili zadruge. Zaposleni Delta Holdinga pružiće stručnu pomoć u radu i pri plasmanu proizvoda.

Pored ekonomskog osnaživanja meštana, u planu je i obnova puteva i građevina u selima, kako bi ona bila u potpunosti funkcionalna za život. Donacijom sredstava obnoviće se ustanove koje su od ključnog značaja za život celog sela, kao što su škole, domovi kulture i ambulante.

Jedan od glavnih ciljeva je i da društvene zajednice u ovim selima ojačaju. To se može postići kroz kreiranje bogatijeg društvenog života, negovanje seoske tradicije i običaja i podsticanje osećaja zajedništva kroz zajedničke aktivnosti, poput volonterskih akcija ili zajedničkog poslovanja preko zadrugai udruženja. Meštanima će se pomagati u organizaciji kulturnih događaja za celo selo, kao što su proslave praznika u kojima svi mogu učestvovati.

U skladu sa modernizacijom poljoprivrede uz vođstvo Delta Agrara meštani će primenjivati principe moderne poljoprivrede i s tim u vezi naučiti kako da štede prirodne resurse kao što su voda i energija. Takođe, naučiće kako da vrše selekciju i zbrinjavanje opasnog i neopasnog otpada.

Iako je još uvek u ranoj fazi, ovaj projekat već nagoveštava uključivanje i mogućnost širenja na druga sela u okolini, a kasnije, nadamo se, i u celoj Srbiji. Plan je da uz sav trud Delte i njenih partnera, kao i uz naporan rad meštana sela Dubočane i Mala Jasikova, ova dva sela dostignu nivo modernih evropskih sela i postanu primeri uspešnih seoskih zajednica.

FINANSIJSKI POTENCIJAL

Naše selo je dugoročno održiv projekat koji nije komercijalnog karaktera. Ono što ga razlikuje od drugih projekata jeste što se bazira prvenstveno na prenošenju znanja. Delta je odlučila da se fokusira na podsticaj razvoja poljoprivrede, upravo jer je agrar njen core business, i u ovoj oblasti ima najviše stručnjaka koji mogu doprineti razvoju pružanjem saveta u oblasti zaštite, gajenja i izbora sorti voća, odabira rasa životinja i njihovom pravilnom uzgoju, kao i svim drugim poslovima od kojih zavisi uspeh poljoprivredne proizvodnje.

Poljoprivredni procesi u selima Dubočane i Mala Jasikova odvijaju se na veoma staromodan način koji za rezultat ima znatno manji prinos nego što je moguće. Edukacija meštana o savremenim načinima poljoprovredne proizvodnje imaće za rezultat poboljšanje proizvodnje i povećanje prihoda i profita.

Time će svako domaćinstvo uključeno u projekat ostvarivati veće finansijske prihode koji će biti dugoročni. Podizanjem proizvodnje meštani će postati sposobni da se sami izbore na tržištu zarad boljeg života svojih porodica i čitavog sela.Takođe, Delta Agrar će uvek biti tu da ponudi otkup ili pomogne pri plasmanu robe. Time će i kompanija dobiti saradnike sa proizvodima kontrolisanog kvaliteta.

Tim Delta Agrara već uveliko radi na edukaciji meštana, kao i na saniranju štete na voćnjacima nastradalim zbog štetočina i divljači i prvi porast prinosa očekuje se već na jesen. Kroz ovakvu agrarnu proizvodnju može se ojačati celokupna ekonomija Srbije, ne samo kroz povećanje prihoda već i putem smanjenja nezaposlenosti ruralnog stanovništva. Delta se nada da su sela Dubočane i Mala Jasikova samo prva u nizu mnogih koja će poći ovim putem i dostići standarde razvijenog evropskog sela.

Postavite komentar